Nepracuješ? Jdi jinam!

Určitě to psalo již spousta lidí, ale i já se chci podělit o svůj pohled na věc. Ti co mě znají, vědí, že USA je moje oblíbená země. Dlouho jsem o ní mluvil, spousty věcí o ní vím, ale na osobní návštěvu to nemá. Hodně věcí mě na osobní návštěvě překvapilo, věděl jsem, jaké to tam asi je, ale na vlastní oči jsem to nikdy neviděl. Prostě USA je země pro tvrďáky a lidi kteří pracují.

Povinné pojištění není good

Po návratu z USA naše snědé spoluobčany plně chápu, proč by pracovali, když nemusí? Když je náš stát natolik tolerantní, proč by se snažili? V porovnání s USA je to například tak, že je tam spousta afroameričanů a různých dalších přistěhovalců, ale není tam žádné povinné pojištění ať už zdravotní nebo sociální. Tedy v USA stát dává pouze těm, kteří si platí dobrovolně. Takže nikdo Vám nebraní nic nedělat, ale taky Vám nikdo nic nedá. Pracuj nebo žij na ulici. Takže nepracující lidi jsou tam akorát žebráci mě tak přišlo. Je to naprosto fér systém, pokud celý život pracuji a dávám peníze do státu, postará se o mě, ale moje těžce vydělané peníze nepomáhají někomu, kdo nic nedělal a neplatil. Tak jak je to u nás, každý dostane rovným dílem… Na druhou stranu to má stinnou stránku, která je naprosto logická, ale z lidského pohledu asi špatná. Pokud jste například invalidou a nemůžete pracovat, nemáte rodinu která by se o Vás postarala a neplatili jste si pojištění, tak skončíte na chodníku. Je to naprosto logické z pohledu státu, proč by dával velké peníze do člověka, který to státu už nikdy nevrátí, byla by to na 100% nevratná investice (samozřejmě záleží na druhu postižení).

Skoro jako kasty

Pojem kasty (význam) znáte určitě ze školy. Dost mě šokovalo, jaká sociální stratifikace je teď v USA. Tohle jsou informace, které mám od Čecha žijícího v USA. Veškeré rozdělení společnosti se řídí naprosto podle příjmu. Navštívil jsem konkrétně Chicago, které je nejnebezpečnějším městem v USA, protože jsou tam čtvrti, kde je minimálně jedna vražda denně, stejně tak jsou tam čtvrti, kde se 20 let nestal jediný trestný čin. Důvod je prostý, Váš příjem. Podle příjmu si můžete vybírat bydlení. Pokud chcete bydlet v bezpečnější části, musíte doložit a dokázat, že Váš příjem je XY. Prostě bydlet můžete pouze v částech, které odpovídají vašemu příjmu. Jsou tam jasné hranice příjmu, kolik musíte minimálně mít aby Vás nechali bydlet ve čtvrti XY. Když se dostanete do bezpečných částí, tak máte klid, tam je neustále policie a vše se hlídá. V těch horších čtvrtích je zcela běžná mafie, gangy, drogy a bojí se tam i policie. Jediný rozdíl od kast je v tom, že nikdo Vám nebrání se dostat do té nejvyšší, když budete schopní bydlete kde chcete. Když jste dobří pro stát, umí se o Vás postarat. Tohle mě přijde taky jako super systém celkem, ale smutné na tom je, že se to vztahuje i na Vaše děti a jejich vzdělání. Podle příjmu rodičů a místa bydliště, má dítě na výběr školy, kam může chodit. Děti zkrátka nemůžou chodit do lepších škol, dokud rodiče nebudou vydělávat víc. Vztahuje se to hlavně na základní školy, pokud i na střední to už si nepamatuji.

Hlavní je obchod

Byl jsem v USA jako zástupce jedné české firmy na veletrhu GraphExpo. Z osobní zkušenosti jak vypadají české veletrhy, je to nesrovnatelný rozdíl. Jeden z hlavních důvodu bude asi cena lístku. Veletrhy u nás (aspoň ty na kterých jsem kdy vystavoval) nestojí žádné velké peníze. Takže je tam spousta “čumilů” kteří nemají co dělat a jsou si nabrat věci zadarmo. Zatímco v USA nejlevnější lístek s největším omezením stál asi $150, full access lístek byl za $999. Pokud si někdo koupil takový lístek, tak se na veletrh nepřišel šťourat v nose. Všichni jsou na veletrhu hlavně proto, aby udělali nějáký business. Pak je ten veletrh pro vystavovatele úplně o něčem jiném.

Všeobecně známé fakty

  1. Když je v USA někdo tlustý, tak je fakt obézní a ještě víc mě umocňuje pocit tlošťky toho člověka to, když jezdí na elektrickém jezdítku jenom proto, že se mu nechce chodit. Takže jsem viděl tlusté většinou řidiče a lidi na elektrickém jezdítku.
  2. Nikdy jsem nevěřil faktu o kavárně Starbucks, že je na každém rohu. To pravda taky není, protože Starbucks je na každém rohu minimálně dvakrát.
  3. Je to hrozná “plejtvárna” ať už se jedná o zbytečně moc vody v záchodech nebo kdekoliv jinde, tak například v hotelu se vše vyhazovalo po jednou použití. Nebyl jsem v 5* hotelu si myslím, přesto se mýdlo vyhodilo a dalo nové po jednom umytí rukou.
  4. Automat, tohle asi každý ví, ale dokud jsem to neviděl na vlastní oči, tak jsem nevěřil. Všechny dopravní prostředky měli automatickou převodovku, ať už to byl 20 let starý autobus nebo 30 let staré auto.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *